Aktualnosci GBP w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek

Bożeciech, Bożydar, Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz, Laurenty, Mateusz,
Mira

Do końca roku zostało 102 dni.
Zodiak: Panna

spotkania autorskieFiliekalendarzcala polska czyta dzieciom

GBP w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek

logoprb.jpg

Program Rozwoju Bibliotek w Polsce wspierany jest przez Global Libraries – przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates. Partnerem i grantobiorcą Fundacji w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant

od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem Programu jest wzmocnienie roli informacyjnej i społecznej publicznych bibliotek gminnych położonych we wszystkich gminach wiejskich, wszystkich gminach miejsko – wiejskich i w tych małych miastach, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. mieszkańców. Do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek zgłosiły się 604 biblioteki gminne. 151 z nich aplikowało jako Biblioteki Wiodące a 453 jako Biblioteki Partnerskie. Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim z/s w Gorzycach Wielkich zakwalifikowała się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Na liście finalistów znalazło się 512 gminnych bibliotek publicznych, w tym 128 Bibliotek Wiodących (z filiami) i 384 Biblioteki Partnerskie (również z filiami). W ogólnej ocenie merytorycznej i formalnej GBP uzyskała 412,5 pkt. W ramachh projektu biblioteka gminna i kilka filli wzbogaci się o nowoczesny sprzęt komputerowy i miultimeldialny, który może byc przeznaczony do podniesienia jakości usług. Na pewno w większym stopniu będą uatrakcyjnone lekcje biblioteczne dla coraz szerszego kręgu odbiorców. Niezmiernie ważnym elementem programu rozwoju bibliotek jest cykl darmowych szkoleń dla kadry bibliotecznej, ale i partnerów którzy współpracują z naszymi książnicami. Szkolenia maja na celu przygotowania do pracy w nowoczesnej bibliotece wzorowanej na szkole amerykańskiej i zachodnioeuropejskiej, korzystania z najnowszych technologii i public relations w dziedzinie publicznej. GBP w Gorzycach Wielkich aplikowała jako Biblioteka Wiodąca wraz z 3 bibliotekami partnerskimi: Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach,Gminna Biblioteka Sośnie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Odolanów. Wszystkie placówki sworzą koalicję na rzecz rozwoju promocji czytelnictwa w wymienionych gminach.

gorzyczankagmkidnlogo INSTYTUT KSIAZKI

biblioteka narodowaEBIBgminaosrodek kulturyprbqlturasbpcivispolo

Jakie książki najchętniej czytasz?