Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich zaprosiła Przemysława Kossakowskiego
– znanego dziennikarza, dokumentalistę i podróżnika. Spotkania, które odbyły się w Wysocku Wielkim i Gorzycach Wielkich, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Spotkanie z Przemysławem Kossakowskim było zaplanowane jesienią ubiegłego roku. Niestety ze względu na wprowadzone obostrzenia związane z epidemią koronawirusa zostało odwołane. Zainteresowanie było ogromne, w związku z tym zostały zorganizowane dwa spotkania, jedno w Wysocku Wielkim, a drugie w Gorzycach Wielkich. Z niecierpliwością czekaliśmy na lipcowy wieczór, 07 lipca.
Tematyka spotkań z Przemysławem Kossakowskim poświęcona była „Down the road. Zespół w trasie”. Program zaczął być emitowany 23 lutego 2020 r. w telewizji i zyskał ogromną popularność. Przemek Kossakowski poprowadził 2 edycje programu i wziął udział w nagraniach do trzeciej odsłony. Uczestnicy spotkań wysłuchali opowieści o grupie młodych dorosłych osób z zespołem Downa, z którymi nasz gość wybrał się w podróż po sześciu krajach. Podczas trasy bliżej poznajemy tych niezwykłych uczestników, którzy mierzą się z stereotypami określającymi ich jako niesamodzielnych i wymagających opieki oraz wyzwaniami związanymi z wieloma typowymi oraz nietypowymi sytuacjami. Barwna opowieść Przemysława Kossakowskiego o uczestnikach programu, wzbogacona zdjęciami i ciekawymi anegdotami z planu oraz podróży pokazała wyjątkowość młodych ludzi. Przemysław Kossakowski zwracał uwagę na zmiany, jakie zaszły w bohaterach programu po uczestnictwie w nim, o ich potrzebach, sposobie odbierania świata. Mówił o nawiązanych przyjaźniach, które są pielęgnowane, mimo że program się zakończył. Nasz gość z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał o podróży życia osób z zespołem Downa, pokazał, że uczestnicy programu chcą i mogą żyć pełnią życia.
– Po pierwszym sezonie chciałem, żeby chociaż jedna osoba zmieniła nastawienie do ludzi z zespołem Downa. Okazało się, że jest nas o wiele więcej. Ten program udowodnił, że jesteśmy w stanie zmienić świat, jeśli jesteśmy w stanie zmienić perspektywę i myśleć inaczej, niż myślimy na co dzień. To był skok do głębokiej wody, a zarazem coś, w czym chcę uczestniczyć, bo każdy dzień w obecności osób z zespołem Downa jest nieprawdopodobnym i kształcącym doświadczeniem – mówił Kossakowski.
Gość biblioteki łatwo nawiązał kontakt z publicznością. Chętnie odpowiadał na zadawane pytania. Uczestnicy spotkań mieli możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia ze znaną z mediów osobistością. To były niezwykłe spotkania, które na długo zostaną w pamięci.
Po spotkaniu w gorzyckiej książnicy Przemysław Kossakowski podpisał się na pamiątkowej szybie, na której swoje autografy składają wszyscy znakomici goście zaproszeni przez bibliotekę.