W dniach 8-15 maja trwa Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Z tej okazji gorzycka książnica zaprosiła swoich czytelników do przeniesienia się w magiczny świat Harry’ego Pottera. Na dzieci czekała moc atrakcji.

Harry Potter to wciąż jedna z najpopularniejszych serii książek na świecie. Po wielkim sukcesie całej sagi oraz podbijających tę popularność filmów, fanów młodego czarodzieja nieustannie przybywa – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
W piątek, 10 maja gorzycka książnica zamieniła się w czarodziejską bibliotekę z Hogwartu. Udekorowana sala, w odpowiedniej kolorystyce przeniosła miłośników Harry’ego Pottera w świat magii. Na półkach i stolikach pojawiły się przedmioty kojarzące się z magią: książki, buteleczki z eliksirami, sowy czy figurki bohaterów. Nie mogło oczywiście zabraknąć mioteł jako środka transportu czarodziejów.
Kierunkowskazy ułatwiały poruszanie się w magicznym pomieszczeniu. Uczestnicy wieczoru odwiedzili m.in. Harroczytelnię, laboratorium czy strefę magii. Przygotowana została ścianka, na której można było utrwalić wspomnienia i wykonać selfie. Warto dodać, że bibliotekarki, jak i dzieci przebrały się za uczniów szkoły Hogwardu.
Dzieci znalazły się w strefie magicznej kuchni i razem z Pyszniezjem wyczarowały posiłek dodający energii na cały wieczór. Powstały czarodziejskie pizze, a dodatki na nich to już wyobraźnia i gusta smakowe małych kucharzy.
Następnie uczestnicy wieczoru wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których powstały sowy. Wielu czarodziejów miało swoje własne sowy, nie inaczej było z Harrym Potterem, Hedwiga— to jego sowa śnieżna.
Wiele emocji dostarczyły warsztaty chemiczne prowadzone przez Kingę Misiek, nauczyciela chemii. Zabawa stała się sposobem na poznanie wielu ciekawych składników, które dziecko znajduje w swojej codzienności i które pokazują jak ważne reakcje zachodzące w otaczającym nas świecie. Lokomotywa, wybuch wulkanu, pasta dla słonia, lampa lawa czy znikający styropian to eksperymenty pełne magii i niezwykle efektowne.
Czas bardzo szybko upłynął, a mali czarodziej opuścili mury biblioteki w godzinach nocnych. Mamy nadzieję, że wspomnienia na długo zostaną w pamięci naszych czytelników.