Biblioteka jest miejscem szczególnym. To nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, pracy i nauki, ale również odpoczynku i relaksu. Dziś biblioteka spełnia rolę zarówno centrum edukacyjnego, jak i miejsca spotkań. Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich stara się realizować wszystkie te założenia. Jesteśmy dla Państwa!
W pigułce
Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich to książnica główna oraz jej 9 filii bibliotecznych. Co roku staramy się aby każda z naszych bibliotek wzbogacała swój księgozbiór w nowości wydawnicze ukazujące się na rynku. W tym roku łącznie zakupiliśmy 3496 pozycji książkowych. Liczba czytelników pod koniec roku wyniosła 3132. Wypożyczyliśmy 52.419 książek. Biblioteka to przede wszystkim książki ale nie tylko. To także spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty tematyczne czy działalność wydawnicza. W roku 2023 udało się wydać publikację o tytule Informator o gminie Ostrów Wielkopolski, która zawiera krótki opis każdego sołectwa wraz z informacjami, ciekawostkami oraz historią danej miejscowości. To także fotograficzna podróż po naszej gminie.
Spotkania autorskie
Gorzycką książnicę odwiedzili znani i lubiani z pierwszych stron gazet. W pierwszym tygodniu maja gościliśmy medialne małżeństwo autorkę Monikę Sobień Górską oraz satyryka Roberta Górskiego. W czerwcu zawitała znana psycholog Aleksandra Piotrowska, która przeprowadziła wykład na temat „Dlaczego warto czytać dzieciom”. Naszym gościem była także Małgorzata Swędrowska, która przeprowadziła dwa spotkania na temat czytania wrażeniowego. W ofercie książnicy nie mogło zabraknąć spotkań dla najmłodszych. Mali czytelnicy mieli okazję spotkać się z autorkami znanych postaci bajkowych.
Projekty
W roku 2023 nasza biblioteka otrzymała aż 3 dofinansowania na łączną kwotę 41.019,00 zł. Dwa z nich: „I kto tak fredrzy. Oglądamy, słuchamy i tworzymy na bazie literackiej spuścizny Aleksandra Fredry” oraz „Z książką od najmłodszych lat” zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteka od lat bierze także udział w ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta Dzieciom, gdzie zostaliśmy wyróżnieni w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2022/2023. Inną kampanią jest projekt „Mała książka wielki człowiek” przypominającą o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania. W ramach wyżej wymienionej akcji w ubiegłym roku wydaliśmy aż 100 bezpłatnych wyprawek. Jak co roku braliśmy też udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku trochę nietypowo akcję wspólnego czytania połączyliśmy z teatrem. Podczas wydarzenia wystawiona została jednoaktówka Aleksandra Fredry pt. „Z jakim się wdajesz, takim się stajesz”.
Kreatywna przestrzeń
Rok 2023 należał do rękodzielnictwa. Modne makramy, las w słoiku, łapacze snów a także warsztaty kulinarne oraz florystyczne. Zajęcia choć nie należały do najłatwiejszych, cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. Wszystkie warsztaty prowadzone były przez profesjonalnych specjalistów, którzy nie tylko udzielali wskazówek ale także zdradzali tajniki rękodzielnicze.
Dla najmłodszych
Nasi najmłodsi czytelnicy mogli wybierać spośród szerokiego wachlarza zajęć jakie oferowała biblioteka w roku 2023. Cykliczne zajęcia pod nazwą kreatywne wtorki, ferie i wakacje w bibliotece, zajęcia z książką prowadzone dla przedszkolaków i żłobkowiczów, liczne konkursy czy lekcje biblioteczne to tylko niektóre z zajęć jakie odbywały w bibliotece głównej oraz jej filiach. Prawdziwą niespodzianką była kapsuła audiowizualna, w której najmłodsi mogli zobaczyć film edukacyjny pod tytułem „Zaczarowany Globus”. Nasi czytelnicy mieli możliwość spotkać się z autorkami znanych książek. Odwiedzili nas: Tomasz Sobania, Aniela Cholewińska – Szkolik, Eliza Piotrowska, Barbara Supeł, Małgorzata Swędrowska.

9 numerów Informatora
Informator Gminy Ostów Wielkopolski to nieodłączny element pracy biblioteki. Wydawany przez Gminną Bibliotekę Publiczną, tworzony przez przyjaciół z terenu gminy. W roku 2023 powstało 9 numerów bezpłatnej gazety, z której mogliście Państwo dowiedzieć się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w naszej gminie.

Naszą misją jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspakajanie potrzeb czytelniczych. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dlatego też uważnie słuchamy Państwa potrzeb, próśb i sugestii. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony rok i zapraszamy do naszych bibliotek.