Biblioteka jest miejscem szczególnym. To nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, pracy i nauki, ale również odpoczynku i relaksu. Dziś biblioteka spełnia rolę zarówno centrum edukacyjnego, jak i miejsca spotkań. Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich stara się realizować wszystkie te założenia. Jesteśmy dla Państwa!

W pigułce

Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich to książnica główna oraz jej 9 filii bibliotecznych. Co roku staramy się aby każda z naszych bibliotek wzbogacała swój księgozbiór w nowości wydawnicze ukazujące się na rynku. W tym roku łącznie zakupiliśmy 3474 pozycji książkowych. Liczba czytelników pod koniec roku wyniosła 3114. Wypożyczyliśmy 59.995 książek. Biblioteka to przede wszystkim książki ale nie tylko. To także spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty tematyczne czy działalność wydawnicza. W roku 2024 udało się wydać pierwszą książkę kulinarną „W słoiku zamknięte”. W środku znaleźć można aż 32 przepisy na przetwory mięsne, rybne, owocowe i warzywne, które przygotowane zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. To przede wszystkim bogactwo smaków oraz pysznych propozycji, które są najlepszym dowodem na to, że to bogactwo kulinarne jest niematerialnym dziedzictwem naszego regionu. Wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Gorzycach Wielkich wydaliśmy także „100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach Wielkich 1924-2024”. Książka, która ma na celu podsumowanie 100 lat działalności druhów z Gorzyc Wielkich, którzy swoją pracą i poświęceniem odcisnęli ślad w historii wsi.

 

Spotkania autorskie

Gorzycką książnicę odwiedzili znani i lubiani z pierwszych stron gazet. W roku 2024 odwiedzili nas Anna Dziewit Meller, Michał Koterski, Andrzej Grabowski czy znany psycholog Robert Rutkowski. Gościliśmy także autorów, specjalistów książek dla dzieci i młodzieży. Naszą bibliotekę odwiedzili Daria Jaworska, Michał Kozioł, Renata Piątkowska. Najmłodsi mieli okazję zapoznać się także z pracą behawiorysty oraz dogoterapeuty, którzy zdradzili tajniki swojej pracy ze zwierzakami.

Projekty

W roku 2024 nasza książnica otrzymała aż 2 dofinansowania na łączną kwotę 35.500,00 zł. To projekt „ Psiaki i kociaki. Jak literacko uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt” oraz Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. Biblioteka od lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta Dzieciom. W tym roku otrzymaliśmy 3 miejsce w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2023/2024. Inną kampanią jest projekt „Mała książka wielki człowiek” przypominającą o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania. W ramach wyżej wymienionej akcji w ubiegłym roku wydaliśmy blisko 100 bezpłatnych wyprawek. Jak co roku braliśmy również udział w Narodowym Czytaniu. Podczas trzynastej edycji wspólnie przeczytaliśmy fragmenty dzieła Juliusza Słowackiego „Kordian”.

Kreatywna przestrzeń

Rok 2024 należał do rękodzielnictwa. Modne makramy, las w słoiku, łapacze snów a także warsztaty kulinarne oraz florystyczne. Zajęcia choć nie należały do najłatwiejszych, cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. Wszystkie warsztaty prowadzone były przez profesjonalnych specjalistów, którzy nie tylko udzielali wskazówek ale także zdradzali tajniki rękodzielnicze.

Dla najmłodszych

Najmłodsi czytelnicy mogli wybierać spośród szerokiego wachlarza zajęć jakie oferowała biblioteka w roku 2024. Cykliczne zajęcia pod nazwą kreatywne wtorki, ferie i wakacje w bibliotece, zajęcia z książką prowadzone dla przedszkolaków i żłobkowiczów, liczne konkursy czy lekcje biblioteczne to tylko niektóre z zajęć jakie odbywały w bibliotece głównej oraz jej filiach. Nowością był tematyczne wieczory z książką w tle, które cieszyły się ogromnym zainteresowanie. Nasi czytelnicy mieli możliwość spotkać się z autorkami znanych książek. Odwiedzi nas: Marcin Kozioł, Daria Jaworska, Renata Piątkowska.

Biblioteka wydała kalendarz. To efekt konkursu gdzie nasi mali czytelnicy mogli pochwalić się swoim pupilem namalowanym dowolną techniką malarską. Dziś najlepsze prace zdobią kalendarz na rok 2025.

9 numerów Informatora

Informator Gminy Ostów Wielkopolski to nieodłączny element pracy biblioteki. Wydawany przez Gminną Bibliotekę Publiczną, tworzony przez przyjaciół z terenu gminy. W roku 2024 powstało 9 numerów bezpłatnej gazety, z której mogliście Państwo dowiedzieć się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w naszej gminie. Jako dodatek do ostatniego, 90 numeru powstała także specjalna „Powstańcza Jednodniówka”, która zachęcała młodzież z gminnych szkół do pogłębiania tematu zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

Naszą misją  jest  rozpoznawanie, rozwijanie i zaspakajanie potrzeb czytelniczych. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dlatego też uważnie słuchamy Państwa potrzeb, próśb i sugestii. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony rok i zapraszamy do naszych bibliotek.