Anna Dziewit-Meller we wtorkowy wieczór była gościem Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich. Spotkanie z pisarką i dziennikarką jest częścią projektu „Psiaki i kociaki. Jak literacko uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Anna Dziewit-Meller to pisarka, wydawczyni i dziennikarka. Wychowała się na Śląsku, studiowała w Krakowie, mieszka w Warszawie.
Wydała trzy powieści: Disko, Górę Tajget, Od jednego Lucypera, a także bestsellerowe książki dla dzieci z serii Damy, dziewuchy, dziewczyny. Jest współautorką napisanego z Marcinem Mellerem zbioru reportaży Gaumardżos! Opowieści z Gruzji.
W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się wybór jej felietonów pisanych dla „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki” zatytułowany Darcie pierza.
Anna Dziewit-Meller w przeszłości była liderką kobiecego zespołu rockowego Andy, współtworzyła programy radiowe i telewizyjne, prowadziła autorski kanał o książkach BukBuk. Od 2021 roku jest redaktorką naczelną w wydawnictwie W.A.B. (GW Foksal).
Podczas spotkania w gorzyckiej bibliotece Anna Dziewit-Meller opowiadała o swojej twórczości, pojawiły się refleksje nad historią. Wspomnienia osobistych przeżyć łączyły się z szerokimi kontekstami społecznymi i historycznymi. Autorka podkreślała swoje śląskie korzenie i jak ważna jest znajomość historii swojej rodziny. Poruszyła rolę kobiecości, tożsamości oraz odpowiedzialności moralnej. Autorka zachęcała do zaznajomienia się z biografiami ważnych kobiet z polskiej historii, które wykazały się odwagą i wkładem w rozwój kraju oraz do poznania lokalnej historii oraz osób ją tworzących.
Czy warto pamiętać bez końca, nurzać się w traumie i wspominać? Anna Dziewit- Meller snuła rozważania o uwikłaniu w historię, tradycję i rodzinne relacje.
Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania naszemu gościowi, zarówno dotyczące powieści, jak również pracy w wydawnictwie czy sfery muzycznej i zamiłowania do literatury. Nie mogło zabraknąć popularyzacji literatury i promocji czytelnictwa.
Po spotkaniu była możliwość rozmowy z pisarką, zdobycia autografu oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć. Anna Dziewit-Meller podpisała się na pamiątkowej szybie, na której swoje autografy składają wszyscy znakomici goście zaproszeni przez bibliotekę.
To było wyjątkowe spotkanie, prawdziwa literacka uczta, takich spotkań się nie zapomina.