We wtorkowe przedpołudnie, 21 maja 2024 roku w bibliotekach w Daniszynie, Lamkach i Lewkowie odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Pisarka, podczas spotkania opowiadała o ciekawych i jednocześnie prawdziwych historiach zwierząt występujących w książkach „Zbój”, „Mruk” czy „Najwierniejsi przyjaciele”. Autorka przytoczyła niezwykłe historie o psach, które dokonywały czegoś niezwykłego, np. uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć i przegonić smutki, i o bohaterskiej kotce, która uratowała siebie i swoje dzieci z tonącego okrętu w sposób, na który człowiek by nie wpadł, czy o koniach, które oprócz siły i szybkich nóg mają swój rozum i wielkie serce. Towarzysząca autorce zawodowa lektorka Malwina Kożurno czytała fragmenty utworów. Jej wspaniała interpretacja doskonale podkreślała charakter opowiadań i była niewątpliwie dodatkową atrakcją spotkania.
Pisarka podczas spotkania w szczególny sposób uwrażliwiła małych czytelników na los zwierząt i zaapelowała, by nigdy nie krzywdzić swoich podopiecznych, jednocześnie podkreśliła jak ważne jest czytanie książek, które nie tylko rozwija wyobraźnię, ale wzbogaca też słownictwo.
Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Psiaki i kociaki. Jak literacko uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.