Sobotnie spotkanie z kulturą
Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich wzięła udział w 12. odsłonie Narodowego Czytania. To coroczna akcja wspólnego czytania, której celem jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Podczas wydarzenia wystawiona również została jednoaktówka Aleksandra Fredry pt. „Z jakim się wdajesz, takim się stajesz” …

Lekturą Narodowego Czytania w 2023 r. została wybrana powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znana powieść pisarki. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
W gorzyckiej bibliotece mogliśmy posłuchać fragmentów powieści, czytanych przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Gorzyczanie. Barwne opisy, wyraziści bohaterowie i odwołania historyczne, a do tego połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi sprawia, że powieść nadal cieszy się uznaniem i popularnością.
Uczestnicy Narodowego Czytania obejrzeli spektakl pt. „Z jakim się wdajesz, takim się stajesz” Aleksandra Fredry wystawiony przez raszkowski teatr amatorski „TRZY po TRZY”. Wystawienie spektaklu wpisało się w działania obchodów Roku Aleksandra Fredry. Reżyserką przedstawienia jest Bogumiła Bednarek, a w obsadzie oprócz reżyserki znaleźli się także: Halina Kądziela, Bogna Skrzypczak-Walkowiak, Marek Kądziela, Kazimierz Górski oraz Marek Michalski.
Wystawiona sztuka jest częścią projektu „I kto tak fredrzy?” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Sobotnie popołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej to było prawdziwe spotkanie z kulturą.
Narodowe Czytanie
#fredro #fredro2023