PSIAKI I KOCIAKI. JAK LITERACKO UWRAŻLIWIĆ DZIECI NA KRZYWDĘ ZWIERZĄT
Z przyjemnością informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Promocja czytelnictwa”. Projekt o tytule „Psiaki i kociaki. Jak literacko uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt” skierowany jest dla naszych najmłodszych czytelników i będzie realizowany na terenie gminy Ostrów Wielkopolski.
Dofinansowanie w kwocie 10.000 zł.
realizacja projektu 2024 rok.

I KTO TAK FREDRZY? OGLĄDAMY, SŁUCHAMY I TWORZYMY NA BAZIE LITERACKIEJ SPUŚCIZNY ALEKSANDRA FREDTY

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – państwowego funduszu celowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu zaprosiliśmy mieszkańców gminy Ostrów Wlkp. na 2 spektakle jednoaktówki Fredry pt. " Z jakim się wdajesz, takim się stajesz" lokalnego teatru "Trzy po Trzy". Miejscami wystawienia spektakli była Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich oraz Pałac Lipskich w Lewkowie. Wśród widzów znaleźli się laureaci młodzieżowego konkursu na lapbooka dotyczącego życia i twórczości Aleksandra Fredry. Elementem projektu były także konkurs polegający na rozpoznaniu głosów osób czytających fragmenty utworów Fredry oraz tytuły czytanych dzieł. Głosów użyczyły osoby szanowane i znane spośród mieszkańców naszej gminy.

realizacja projektu - rok 2023.

Z KSIĄŻKĄ OD NAJMŁODSZYCH LAT 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – państwowego funduszu celowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt promujący czytelnictwo. W przedsięwzięciu brali udział:

Małgorzata Swędrowska, autorka czytania wrażeniowego, która została zaproszona na czytanie w gminnym żłobku w Gorzycach Wielkich oraz na spotkanie otwarte dla rodziców dzieci ze żłobka i z przedszkola.

Aleksandra Piotrowska - psycholog. Pani Piotrowska podczas otwartego spotkania podkreślała znaczenie czytania w rozwoju emocjonalnym dziecka.

Gościliśmy także autorkę "Jadzie Pętelki" - Barbarę Supeł, "Tupcia Chrupcia" - Elizę Piotrowską oraz Kicię Kocię.

Dodatkowo zostały przeprowadzone warsztaty czytelniczo-plastyczne nawiązujące tematycznie do książek autorów biorących udział w projekcie.

realizacja projektu - rok 2023.

ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DO BIBLIOTEK PUBLICZNYCH

Program wieloletni "Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

W roku 2023 GBP otrzymała 24.769,00 zł. dofinansowania.

W roku 2022 GBP otrzymała 22.615,00 zł. dofinansowania.

W roku 2021 GBP otrzymała 20.731,00 zł. dofinansowania.

W roku 2020 GBP otrzymała 18.605,00 zł. dofinansowania.