Kolejny rok za nami. Ograniczenia sprawiły, że nie mogliśmy w pełni rozwinąć skrzydeł ale nie oznacza to, że rok 2021 był stracony. Za nami wiele projektów, warsztatów, spotkań autorskich.

Biblioteka w cyfrach

Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich to książnica główna oraz jej 9 filii bibliotecznych, łącznie kupiliśmy aż 4506 pozycji książkowych, 2393 dla najmłodszych czytelników oraz 2113 dla nieco starszych.

W ciągu roku wypożyczyliśmy 52.224 pozycji książkowych. Biblioteka to nie tylko książki ale także spotkania autorskie, warsztaty tematyczne i tym podobne, dlatego jeśli chodzi o wizyty w bibliotece to zanotowaliśmy blisko 29 tys. Państwa odwiedzin.

Na terenie gminy pojawiły się także dwie wrzutnie na książki. Umiejscowione one zostały przed bibliotekami w Gorzycach Wielkich oraz w Daniszynie. Samoobsługowa wrzutnia to doskonała opcja dla osób pracujących, nie będących w stanie zwrócić książki w godzinach otwarcia biblioteki jak i udogodnienie w czasach wzmożonej ostrożności i zaleceń związanych z ograniczeniami.

Warto wspomnieć a jednocześnie pochwalić się o pozyskaniu dofinansowaniu na zakup nowości wydawniczych. To aż 20.731 zł. Biblioteka otrzymała także wyróżnienie w konkursie za najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała polska Czyta Dzieciom” w roku szkolnym 2020/2021.

Pięknie się zmieniamy

W roku 2021 udało się zmodernizować dwie filie biblioteczne: w Topoli Małej oraz w Sobótce. Remont pierwszej z nich był ściśle powiązany z termomodernizacją Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Topoli Małej. Dzięki generalnemu remontowi jaki przeszedł budynek szkolny, filia biblioteczna w Topoli Małej zyskała nowe, większe pomieszczenie. Teraz jest przestronniej, jaśniej, więcej miejsca co daje większą swobodę naszym czytelnikom. Bogaty księgozbiór, swobodny dostęp do półek, nowe komputery z dostępem do Internetu oraz podłoga interaktywna, z tego wszystkiego mogą korzystać użytkownicy biblioteki.

Remont w Sobótce to przede wszystkim nowa instalacja elektryczna oraz nowy system ogrzewania. Zakup jasnych regałów sprawił, że pomieszczenie nabrało świeżości. Dziś zapraszamy naszych czytelników do zupełnie odmienionej filii bibliotecznej. Nowe komputery z dostępem do Internetu, nowości wydawnicze zarówno dla małych jak i tych starszych, to wszystko z myślą o czytelnikach.

Spotkania autorskie

Słuchamy naszych czytelników i staramy się zapraszać ciekawych gości. W roku 2021 udało się zorganizować spotkania z gwiazdami z pierwszych stron gazet. Katarzyna Bosacka czy Przemysław Kossakowski tych nazwisk nie trzeba nikomu przedstawiać a ich książki i programy zna zapewne każdy. Znani i lubiani dlatego też, wydarzenia cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem. Nie możemy zapomnieć o innych spotkaniach. Może mniej spektakularne ale równie wartościowe. Na zaproszenie biblioteki, młodzież szkolna z Daniszyna, Lewkowa oraz z Gorzyc Wielkich miała okazją porozmawiać z fantastycznym, podróżnikiem, fotografem i pasjonatem Afryki – Robertem Gondkiem. Jego fascynujące opowieści z pewnością zachęciły do podróżowania po świecie nie jednego młodego człowieka.

Wspólne spotkania warsztatowe i nie tylko

Postawiliśmy na rękodzieło. Modne makramy, las w słoiku, anioły ze sznurków, krasnale i skrzaty, wszystko to wykonane pod czujnym okiem profesjonalisty, który nie tylko pomagał, udzielał wskazówek ale także często zdradzał tajniki rękodzielnicze. Choć czasami było trudno, nikt się nie poddał i ochoczo zapisywano się na kolejne spotkania.

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie a książka często jest lekiem na całe zło. Dlaczego zatem tego nie połączyć? W odpowiedzi na to pytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach Wielkich narodził się pomysł stworzenia projektu o nazwie „Relaksacyjny wrzesień”. Relaksacyjny wrzesień w bibliotece łączy w sobie elementy pozytywnego marketingu z nowoczesnymi metodami promocji czytelnictwa. Joga to bardzo rozpowszechniona metoda treningu, idealna forma ćwiczeń i technik relaksacyjnych, rozwija motorykę i koordynację ruchową, koncentrację, świadomość ciała i oddechu.

Dla najmłodszych

Nasi najmłodsi czytelnicy mogli wybierać spośród szerokiego wachlarza zajęć jakie oferowała biblioteka. Kreatywne czwartki czyli zajęcia plastyczno-techniczne, balonikowe niespodzianki, ferie oraz wakacje w bibliotekach, czytelnicze przerwy to niektóre z propozycji. Odwiedzaliśmy też najmłodszych w przedszkolach a oni chętnie bywali u nas, wszystko po to aby od najmłodszych lat zaprzyjaźnić się z książką.

Prawdziwą niespodzianką było czytanie wierszy przez znakomitego polskiego aktora filmowego, dubbingowego, teatralnego i telewizyjnego Artura Barcisia. Specjalnie dla gorzyckiej biblioteki, pan Artur Barciś przeczytał wierszyki z tomiku pt.: „Wierszyki babci Władzi” autorstwa mieszkanki gminy Ostrów Wielkopolski, pani Władysławy Głowackiej.

Projekty

Gminna Biblioteka Publiczna już od lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Kampania ta zachęca dorosłych do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Włączyliśmy się także do kampanii „Mała książka-wielki człowiek” przypominającej o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jak co roku braliśmy udział w Narodowym Czytaniu, gdzie z naszymi czytelnikami przeczytaliśmy fragment utworu „Moralność Pani Dulskiej”, Gabrieli Zapolskiej.

Warto wspomnieć o wewnętrznym projekcie „Książeczki czytamy, misie odbieramy”. To projekt rodzinny, który zachęca do czytania książek i odwiedzin bibliotek przez całe rodziny.

8 numerów w 2021 roku

Informator Gminy Ostrów Wielkopolski. Nieodłączny element biblioteki. Wydawany przez Gminną Bibliotekę Publiczną tworzony przez przyjaciół z terenu gminy. Dzięki wspólnej pracy powstaje bezpłatna gazeta, w której przekazujemy wszystkie informacje z życia gminy. To co ważne i to co istotne. Utrwalamy historię.

Biblioteka się rozwija. Biblioteka się zmienia. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników dlatego też starannie słuchamy Państwa próśb i sugestii. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony rok.