Choć rok 2020 był trudnym czasem i wielu z nas ograniczał w swoich działaniach, Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich oraz jej filie biblioteczne na niektórych swoich płaszczyznach nie zwalniały. Początek roku w bibliotekach był niezwykle aktywny. Jak co roku organizowaliśmy warsztaty dla najmłodszych, ferie dla dzieci oraz kreatywne wtorki, na których dzieci i młodzież mogły rozwijać swoje pasje oraz doskonalić swoje zdolności plastyczne. Gościem gorzyckiej biblioteki była Monika Sawicka, autorka książek dla dzieci i dorosłych oraz na specjalne zaproszenie młodzieży z Lamek, przybyła Ewa Zawada, znana z TIK TOKA jako „Dobrafaza”. W bibliotece swoje zajęcia prowadzili także harcerze oraz miłośnicy robotyki. Książnica przyłączyła się do kampanii „Mała książka-wielki człowiek”, przypominającej o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Mimo wielu obostrzeń wynikających z epidemii nie zrezygnowaliśmy z corocznej akcji Narodowego Czytania. Kreatorzy życia społecznego, społecznicy, urzędnicy oraz samorządowcy zmierzyli się z niezwykle trudnym tekstem „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Akcja została przeprowadzona w sposób nietypowy. Tradycyjną formę czytania „na żywo” zastąpiono czytaniem przed kamerami. Dzięki temu powstało 9 odsłon, krótkich filmików, które zostały wyemitowane na portalach społecznościowych. Biblioteka zorganizowała projekt  „KSIĄŻECZKI CZYTAMY, misie odbieramy” w ramach, którego dzieci w wieku od 3 do 12 lat zbierały naklejki za wypożyczenie książek. Po zebraniu 10 naklejek  mali czytelnicy biorący udział w projekcie, otrzymywali biblioteczną maskotkę lub książkę. Projekt przyczynił się do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci na terenie gminy Ostrów Wielkopolski. Bardzo dużą popularnością cieszył się ogłoszony przez bibliotekę konkurs fotograficzny o tematyce świątecznej. Swoje prace konkursowe przysyłali  zarówno młodsi jaki i starsi czytelnicy.

Większość dni w roku nie mogliśmy organizować imprez z udziałem czytelników/publiczności ale za to mogliśmy w 100 % zadbać o wzbogacenie naszego księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych dla wszystkich grup czytelników. To właśnie dla Państwa zakupiliśmy dużo więcej książek niż w roku poprzednim. Dla porównania w roku 2019 kupiliśmy 2994 egzemplarzy książek, natomiast w roku 2020 aż 4207.

Warto zaznaczyć, ze dwie z naszych filii bibliotecznych przeszły remont. To filie biblioteczne w Szczurach oraz Wtórku. Mówiąc o remoncie, w obu przypadkach mamy na myśli przede wszystkim odświeżenie bibliotek. Podstawą było odgrzybianie i malowanie ścian. Filia biblioteczna w Szczurach, która mieści się w budynku szkolnym zyskała także nowe oświetlenie. Dodatkowo wzbogaciła się o nowoczesny kącik komputerowy z dostępem do Internetu oraz wygodne miejsce do czytania na miejscu. Świeżo, jasno i przestronnie, tak prezentuje się obecnie biblioteka w Szczurach. Druga filia, która przeszła metamorfozę to biblioteka we Wtórku. Filię przemalowano oraz przeprowadzono drobne prace remontowe wraz z likwidacją usterek. Biblioteka zyskała całkowicie nowy, przyjazny wygląd. Przy dobrym projekcie i zaangażowaniu współpracowników wystarczyły dwa tygodnie, żeby zmienić bibliotekę nie do poznania.

Remont w obu placówkach dobiegł już końca. Biblioteki w nowych odsłonach zapraszają czytelników do odwiedzin, a wzbogacony o nowości księgozbiór do wypożyczania książek.

Co przyniesie Nowy Rok? Na tą chwilę wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Mamy wielką nadzieję, że uda się zorganizować zarówno spotkania dla dzieci jak i dla dorosłych, jak również zaprosić kilku znakomitych gości i że z ogromną radością zawitają Państwo w nasze skromne progi.

Do zobaczenia w bibliotece!