W poniedziałkowe popołudnie użytkownicy biblioteki gminnej mieli okazję wziąć udział w interesującym oraz pouczającym spotkaniu z Katarzyną Bosacką, ekspertką od rozsądnego kupowania i odżywiania.

Katarzyna Bosacka, z wykształcenia jest polonistką, ale od lat zajmuje się dziennikarstwem prasowym i telewizyjnym. Jest autorką oraz współautorką programów m.in. „Wiem, co jem”, „Wiem, co kupuję”, „Co nas truje”, a ostatnio „MądrzeJEMY”. Napisała także książki związane z tym tematem, a najnowsza „Cuda w kuchni” zawiera przepisy, które autorka przygotowywała wraz z rodziną w czasie pandemicznej izolacji. Bosacka prowadzi również kanał na YouTube pod nazwą EkoBosacka.
Na początku spotkania Katarzyna Bosacka pochwaliła wielkopolską gospodarność, jak również doskonałe wyroby mleczarskie z naszego regionu. Następnie opowiedziała, skąd wzięło się u niej zamiłowanie do dobrego i zdrowego jedzenia. W dalszej części była mowa o tym, jak wielkie koncerny wprowadzają w błąd konsumentów, np. zmniejszając gramaturę różnych produktów. Bosacka sugerowała na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując żywność, żeby była dobrej jakości, a także by starać się ograniczać użycie plastiku, a chemię gospodarczą zastępować naturalnym środkami. Przestrzegała również przed bezmyślnym stosowaniem popularnych diet oraz radziła, by z dystansem podchodzić do opinii na temat „cudownych właściwości” niektórych produktów żywnościowych. Katarzyna Bosacka odpowiadała również na pytania publiczności, które dotyczyły m. in. rzekomej szkodliwości glutenu (który jest zdrowy i smaczny) oraz rzeczywistej szkodliwości wpływu bisfenolu A (to związek chemiczny stosowany do produkcji tworzyw sztucznych) na nasze zdrowie.
Podsumowując – zakupy należy robić z rozsądkiem, a przede wszystkim uważnie czytać etykiety produktów.