test Strażak, listonosz i lekarz czytają dzieciom

b_607_405_16777215_0___images_stories_niemiara_DSC_2390.jpgZa nami kolejna edycja Tygodnia Bibliotek. Jak co roku gorzycka biblioteka postanowiła skierować swoją ofertę dla najmłodszych użytkowników książnicy. Pani strażak, kierownik Poczty Polskiej oraz pani doktor – to osoby, które zagościły w tych wyjątkowych dniach w bibliotece.

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się już XIV edycja programu Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!". Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja, która opiera się na idei promowania czytelnictwa. Ma również na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Dnia 10 maja Gminną Bibliotekę w Gorzycach Wielkich odwiedziła Irena Poprawa – kronikarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach Wielkich, związana ze strażą od 20 lat - która przeczytała miejscowym przedszkolakom bajeczkę o samochodziku Franku i straży pożarnej, a także opowiedziała wiele ciekawych rzeczy o zawodzie strażaka. Dzieci dowiedziały się między innymi, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta i pomagają podczas powodzi.
Kolejną osobą, z którą miały przyjemność spotkać się miejscowe przedszkolaki, był kierownik urzędu pocztowego w Ostrowie Wielkopolskim, Łukasz Zielazny. Pan Łukasz przeczytał dzieciom tematyczną bajeczkę o samochodziku, który został listonoszem, a także opowiedział o pracy na poczcie. Dzieci miały również możliwość przekonać się na własnej skórze, jak ciężka jest torba, którą noszą listonosze. Maluszki z zaciekawieniem słuchały opowiadania i aktywnie uczestniczyły w rozmowie z naszym gościem.
W ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek - 12 maja – gorzycka biblioteka gościła Marię Kopras, specjalistę chorób wewnętrznych, na co dzień pracującą na oddziale internistycznym ostrowskiego szpitala. Pani Marysia na wstępie przeczytała przybyłym na spotkanie przedszkolakom tematyczną bajeczkę o sympatycznej Julce pt.: „Idę do lekarza". Następnie opowiedziała o swojej pracy, a także o pracy lekarzy innych profesji. Dzieci mogły też zobaczyć, jak wygląda strój lekarza i podstawowe narzędzia pracy: stetoskop, aparat do mierzenia ciśnienia czy szpatułka do badania gardła. Na koniec, to dzieci mogły stać się małymi lekarzami – pani Marysia zainicjowała scenki improwizacyjne z udziałem dzieci, w trakcie których jedno z dzieci stawało się lekarzem, a drugie pacjentem. Pani doktor zaprosiła przedszkolaki do udziału w inscenizacji trzech sytuacji – wizyty u lekarza na operację, ze złamaną ręką i anginą. Śmiechu i zabawy było przy tym co niemiara. Dzięki temu, okazało się, że wizyta w lekarza wcale nie jest taka straszna, a badanie nic a nic nie boli. Spotkanie z panią Marią na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci.
Spotkania z okazji Tygodnia Bibliotek połączone były z propagowaniem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, którzy w natłoku codziennych obowiązków, znaleźli czas i chęci, aby odwiedzić gorzycką bibliotekę i poczytać dzieciom.