test Baśnie i legendy

b_318_171_16777215_0___images_stories_legendy_DSC_0774.JPGNa przełomie marca i kwietnia miał miejsce cykl lekcji bibliotecznych dotyczących lokalnych baśni i legend. Zajęcia zostały przeprowadzone z inicjatywy nauczycielki języka polskiego Zespołu Szkół w Sobótce, Jolanty Zielezińskiej, która prowadzi innowację pedagogiczną pod tytułem „ Książka kształtuje charakter i mowę ojczystą – czytanie jako motywacja do rozwoju uzdolnień".

Lekcje zostały zrealizowane przez bibliotekarkę Natalię Kozieras w szkole (dla klas I – III) oraz w filii bibliotecznej w Sobótce (dla klas IV – VI).
Młodsi uczniowie wysłuchali legendy „Jak powstał herb Ostrowa" Macieja Maślińskiego,a także wierszyka „Herb" z książki „Abecadło ostrowskie". Następnie uczestnicy zajęć mogli stworzyć swój własny herb.
Uczniowie starszych klas czytali fragmenty tekstów z książek: Macieja Maślińskiego „Baśniei opowieści Ostrowa Wielkopolskiego i okolic", Eligiusza Kor – Walczaka „Opowieści czterech jeźdźców" oraz Marka Olejniczaka „Podania, legendy i opowieści znad Prosny i Baryczy".
W dalszej części zajęć, uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „legenda" lub przeprowadzali wywiady na dowolne tematy z wybraną baśniową lub legendarną postacią.
Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami, wykazując się dużą pomysłowością.