test Narodowe czytanie nowel

b_154_154_16777215_0___images_stories_narodowenowele_DSC_8126.jpgGminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich kolejny raz dołączyła do Narodowego Czytania. W sobotę, na Sali wiejskiej w Gorzycach Wielkich, nowelę „Dym" Marii Konopnickiej czytali publiczności zaproszeni goście.

7 września odbyła się 8 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Były to: „Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, „Dym" Marii Konopnickiej, „Katarynka" Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, „Orka" Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, „Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa" Henryka Rzewuskiego.
W Gorzycach Wielkich na Sali wiejskiej podczas festynu „Żegnam lato ja, mam i tato" dziesięć zaproszonych osób zaprezentowano nowelę „Dym „ Marii Konopnickiej. Wśród nich byli: Lucyna Piaskowska, Piotr Kuroszczyk, Agnieszka Głowacka, Wiesław Kempiński, Donata Józefiak, Antoni Hadryś, Ewa Mierzwicka, Marcin Siudziński, Maria Fórmańska oraz Piotr Piechowiak. Na zakończenie chętni mogli przybić na własnym egzemplarzu polskich nowel okolicznościową pieczęć.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Balladyna" Juliusza Słowackiego.