test Podsumowanie pracy

b_154_154_16777215_0___images_stories_2018podsumowanie2018_page.jpg

Rok 2018 przeszedł do historii więc czas na krótkie podsumowanie pracy naszych bibliotek. Pomimo remontu głównej siedziby biblioteki w Gorzycach Wielkich, praca na filiach nie zwalniała. Przede wszystkim udostępnianie książek ale także spotkania autorskie, konkursy, warsztaty a nawet spektakle teatralne to wszystko biblioteki proponowały swoim czytelnikom.

Wielka rozbudowa
Od połowy maja siedziba głównej biblioteki publicznej w Gorzycach Wielkich przechodziła remont generalny, dzięki któremu książnica zyska dodatkowe pomieszczenia, przede wszystkim magazynowe. Po remoncie na czytelników czekały przestronne pomieszczenia, w których mieszczą się nie tylko książki. Dla najmłodszych pojawiła się podłoga interaktywna, dla nieco starszych strefa gier. Z myślą o tych bardziej wymagających powstał pokój komputerowy z trzema stanowiskami komputerowymi, sala gier, w której do dyspozycji są nie tylko gry planszowe ale także play station, strefy relaksu, gdzie na wygodnych fotelach, czytelnik może się odprężyć i poczytać książkę bądź przejrzeć wydawany przez bibliotekę Informator gminy Ostrów Wielkopolski.
- W bibliotece powiało świeżością i nowymi pomysłami. Gminna biblioteka nabrała nowego charakteru. Przeszła metamorfozę na zewnątrz, ale i wewnątrz. Pojawiły się nowe, multimedialne elementy użytkowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem naszych młodych odbiorców – mówi Dariusz Pryczak, dyrektor biblioteki.
Oficjalne otwarcie miało miejsce w środę, 10 października.

Stałe punkty programu
Jak co roku Gminna Biblioteka jak i jej filie biblioteczne starały się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom czytelników i to właśnie dla nich organizowano wielotematyczne warsztaty. Zajęcia kierowane były dla różnych grup wiekowych. Dla tych najmłodszych najlepiej sprawdziły się warsztaty plastyczne natomiast nieco starszym, biblioteki zaproponowały warsztaty tematyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te, w okresach świątecznych. Poza robótkami ręcznymi uwagę warto zwrócić na mobilne teatry dla najmłodszych, które gościł w naszych progach. Zaprzyjaźnione teatry Maska czy Edu-Artis przedstawiły sztuki zatytułowane „W domku Baby Jagi", „Plastusiowe opowieści" czy „Nadchodzące święta każdy zapamięta" . Oczywistym są lekcje biblioteczne, spotkania z książką czy współpraca bibliotek z przedszkolami.

Spotkania autorskie

Rok 2018 należał do podróżników. Dorosłym zaproponowano spotkanie z Aleksandrem Dobą, podróżnikiem, który kajakiem przepłyną Atlantyk. To fascynujące spotkanie miało miejsce w daniszyńskiej filii. Za sprawą ciekawych relacji naszych gości, czytelnicy mogli przenieść się także na Kamczatkę, o której opowiadała Barbara Herzog oraz na Madagaskar, który przedstawił nam ojciec Grzegorz Janiak. Dużą popularnością cieszyło się także spotkanie z legendą polskiej satyry Krzysztofem Jaroszyńskim.

Chwalimy się

Gorzycka biblioteka po raz kolejny, już trzeci, otrzymała wyróżnienie w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytelniczą w roku szkolnym 2016/2017.
Innym sporym osiągnięciem było wydanie książeczki z wierszykami naszej czytelniczki. „Wierszyki Babci Władzi" autorstwa Władysławy Głowackiej, zilustrowane przez Barbarę Zabłocką miały swoją premierę na początku czerwca.
Nie zawiedliśmy także jeśli chodzi o ogólnopolskie akcje. Co roku, biblioteka włącza się do Narodowego Czytania, tak też było w roku 2018. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania była powieść Stefana Żeromskiego p.t.: „Przedwiośnie". Jako sceneria do tego kulturalnego wydarzenia posłużył pałac w Górznie a czytającymi byli zaproszeni goście.

Wszystko dla czytelników

Staramy się działać na różnych płaszczyznach, wszystko z myślą o czytelnikach. Tych najlepszych wyróżniamy. Pozostałym przedstawiamy bogatą ofertę spotkań, zajęć. Biblioteka to już nie tylko książki. Dziś biblioteka jest otwarta dla wszystkich, doskonale wiedzą o tym zaprzyjaźnione z nami grupy seniorów, szachistów, harcerzy, aerobikowa czy miejscowego chóru. Chciałoby się powiedzieć coś dla umysłu, ciała i ducha.