test Doba w bibliotece w Daniszynie

b_154_154_16777215_0___images_stories_aldoba_DSC_7406.jpgLawina pozytywnej energii spłynęła na uczestników spotkania autorskiego z multipodróżnikiem Aleksandrem Dobą, które odbyło się w bibliotece w Daniszynie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich była organizatorem spotkania autorskiego z Aleksandrem Dobą, które odbyło się w bibliotece filialnej w Daniszynie 11 kwietnia. Biblioteka wypełniła się po brzegi, przybyłymi na spotkanie gośćmi, którzy oczekiwali na wspaniałą opowieść o życiu i przygodach – nie zawiedli się!
Aleksander Doba z wykształcenia inżynier mechanik, który pokochał sport. – Nie boję się wyzwań i przeciwności, szczególnie tych, które niesie natura. Obawiam się jedynie ludzi, ponieważ z nimi miałem w czasie wypraw różne przygody, nie zawsze miłe – mówił na spotkaniu podróżnik. Aleksander Doba trzykrotnie samotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Wyzwania udało mu się dokonać dzięki specjalnie zaprojektowanemu kajakowi, który mierzy 7 m, a z obciążeniem waży do 750 kg. Samotne wyprawy to nie tylko walka z żywiołem jakim jest ocean, ale również walka z samym sobą. Samotność, awarie kajaka, notoryczny brak snu oraz nieprzewidywalna pogoda były najtrudniejszymi elementami, które należało zwalczyć. Dzięki swoim wyczynom, które były śledzone przez największy magazyn podróżniczy jakim jest National Geographic, Aleksander Doba trafił na okładkę wydawnictwa. Przeprowadzone internetowe głosowanie, które przeprowadziła gazeta spowodowało, że stał się Podróżnikiem Roku 2015. W ostatnim czasie trafił również na okładkę The New York Times Magazine, jako bezceremonialnie ważny element układanki podróżniczej na świecie. Podróżnik jest właścicielem wielu rekordów, wśród których można wyszczególnić choćby opłynięcie Jeziora Bajkał, zdobycie Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim, jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę. Jest również pilotem szybowca, spadochroniarzem, kolarzem.
- Jestem seniorem, ale zawsze kiedy pytają się o mój wiek odpowiadam, że mam 29 lat, do 100 lat - śmieje się podróżnik. - Zmieniam również formę odpowiedzi po angielsku, wygląda to następująco: How old are you? I'm 71 years young. Pokazuję, że można mieć marzenia i je spełniać, nie ważne od wieku – podsumował spotkanie Aleksander Doba, człowiek pełen optymizmu, który na długo zostanie w uczestnikach spotkania w daniszyńskiej książnicy.

Dariusz Pryczak