Wtórek Detektywi Przeszłości, czyli wakacyjne spotkanie z historią.

b_154_154_16777215_0___images_stories_detektywiprzesz_IMG_20190731_112141.jpg

W środę, 31 lipca, Detektywi Przeszłości spotkali się w bibliotece we Wtórku. Pan Marcin Fleischer, człowiek o wielu pasjach i przede wszystkim sympatyk naszej biblioteki zabrał nas w podróż w czasie wraz z Historycznym Wtórkiem.

Obecne na spotkaniu dzieci dowiedziały się skąd wzięła się nazwa Wtórek, kim byli Korabici, poznały wiele ciekawostek związanych z miejscowością, symbolami religijnymi, jak krzyże i kapliczki, które mieszkańcy wznosili w ramach podziękowania za pomyślne zakończenie spraw osobistych oraz całej społeczności lokalnej. Dzieci oglądały denary rzymskie Antoniusa Piusa i Marka Aureliusza z II w n.e. - takie same jakie znaleziono w skarbie podczas prac związanych z budową obwodnicy. Pan Marcin opowiadał wiele interesujących historii, legend, między innymi o potyczce w styczniu 1945 pomiędzy wojskami niemieckimi, a radzieckimi, w okolicach numeru 40 przy ulicy Ostrowskiej. Wiemy już teraz, że przed II Wojną Światową we Wtórku swój poligon miał 60 Pułk Piechoty. Na spotkaniu wykorzystano także liczne, stare fotografie z archiwum prywatnego mieszkańców.
Ten miły czas osłodziły nam Panie z Koła Gospodyń Wiejskich we Wtórku-babeczki i galaretki były przepyszne!
Najważniejszą sprawą, która dobrze funkcjonuje dzięki spotkaniom w bibliotece, jest udana współpraca biblioteki z różnymi organizacjami działającymi we Wtórku. Wszyscy działamy dla dobra społeczności lokalnej, dla dzieci, które są naszą przyszłością i powinny otrzymywać dobre wzorce od dorosłych, a także widzieć działania, które rozwijają nas samych i służą mieszkańcom. Mamy nadzieję, że będziemy rozwijać się w działalności i jeszcze lepszej współpracy.
Dziękujemy Panu Marcinowi także za dar książkowy dla biblioteki - Etnogadki oraz Paniom z KGW we Wtórku za słodkości i obecność!
Już 7 września przygotujemy wspólnie niespodziankę podczas Narodowego Czytania w bibliotece.
Jesienią odbędzie się także spotkanie dla dorosłych mieszkańców z Historycznym Wtórkiem, na które serdecznie zapraszamy, a o szczegółach napiszemy pod koniec wakacji na stronie biblioteki https://m.facebook.com/bibliotekawtorek/?ref=bookmarks
oraz na blogu https://bibliotekagbpwtorek.blogspot.com/