Szczury Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Szczurach i Topoli Małej

b_154_154_16777215_0___images_stories_czytanieST_DSCF8708.jpg

Jakie korzyści płyną z czytania książek? Jak należy prawidłowo segregować odpady? Co to jest recykling? Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczurach i dzieci z Przedszkola w Topoli Małej podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. W Szkole Podstawowej w Szczurach i w Przedszkolu w Topoli Małej już od czwartku uczniowie i przedszkolacy spotykali się w filialnych bibliotekach, by wspólnie głośno przeczytać wybrane książki. Długa przerwa na stałe wpisała się w plan biblioteki i uczniów. Coraz więcej osób chce w ten sposób spędzić wolny czas. Przedział wiekowy jest bardzo różny. Za każdym razem staramy się dobrać książkę do uczestników spotkania. Tym razem uczniowie wskazali „Mikołajka", którego fragmenty głośno odczytaliśmy. Potem był czas na rozmowę, która dotyczyła korzyści płynących z czytania. Dzieci wskazywały wiele zalet czytania książek, wśród nich m.in.: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację, wpływa na lepszą poprawność ortograficzną, dobry sposób na spędzenie czasu.
W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom" pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Szczurach i przedszkolacy - grupa starszaków z Przedszkola w Topoli Małej zostali zaproszeni do głośnego czytania. Spotkanie dotyczyło ekologii. Głównym rekwizytem spotkania był kosz, w którym znajdowały się różne przedmioty. Uczniowie wspólnie je posegregowali do kolorowych worków. Wskazali korzyści płynące z segregacji, poznali też nowe słowo recykling. Następnie bibliotekarka wcieliła się w rolę spikerki i zaprezentowała w formie wiadomości telewizyjnych informacje dotyczące wyprodukowanych przez człowieka odpadów. Dzieci wysłuchały historii o przygodach liska Fenka z serii „Dbam o środowisko". Bohater książki razem z przyjaciółmi dowiedział się do czego służą „tajemnicze kolorowe igloo" i jak należy prawidłowo segregować śmieci. Dalsza część spotkania miała charakter warsztatowy. Pierwszoklasiści z kasztanów i plasteliny wykonali jesienne zwierzątka. Nie zabrakło wśród nich bohatera naszej ekologicznej opowieści – liska Fenka.