Lewków Zakazane książki w Lewkowie

W dniach 30 września - 6 października br. w fili bibliotecznej w Lewkowie organizowany był Tydzień Zakazanych Książek. Celem tej czytelniczej akcji, wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych, jest propagowanie wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych. W amerykańskich bibliotekach Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) obchodzony był już po raz 30-ty u nas, po raz pierwszy.

b_432_316_16777215_0___images_stories_ZakazaneLewkow_img_0035.jpg

Hasło tegorocznej akcji brzmiało: "30 lat uwalniania literatury". Podobnie jak w ubiegłym roku, do udziału w "Tygodniu Zakazanych Książek" zachęcali bibliotekarzy autorzy serwisu bibliosfera.net. Na stronie inicjatywy czytamy m.in.: "Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc." W związku z tym, w bibliotece w Lewkowie, na specjalnej wystawie zgromadzono książki, których tytuły znalazły się na liście 100. książek zakazanych. Książki opatrzono krótkimi opisami, znakami stop i wizerunkami sowy Alojzy, która ma kojarzyć się z książkami i czytaniem. Regały z tematycznymi ulotkami, jak i książki otoczono taśmą ostrzegawczą. Wszystko to miało zaciekawić i zachęcić do wypożyczenia "zakazanych książek", co też miało miejsce. W Tygodniu Zakazanych Książek dzięki uprzejmości i pomocy pań nauczycielek z Publicznego Gimnazjum w Lewkowie: pani Magdaleny Knappe i pani Agaty Chodor-Niezgódki, przeprowadzono lekcję biblioteczną dla klas drugich gimnazjum. Podczas spotkania młodzież poznała ideę akcji oraz czynnie uczestniczyła poprzez krótkie prezentacje "zakazanych książek". Taka idea promocji czytelnictwa jest ciekawa, odbiega od utartych ścieżek i oby zachęcała do poszukiwania nie tylko nowości, ale i książek należących do kanonu literatury światowej.