Lewków Czytam sobie w bibliotece

b_154_154_16777215_0___images_stories_mag_DSC_0298.jpg

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego FRSI oraz wydawnictwo Egmont zaprosili biblioteki (publiczne, szkolne, pedagogiczne) do udziału w konkursie „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!" z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii "Czytam sobie z kotylionem" oraz miejscami, wydarzeniami lub postaciami ważnymi dla lokalnej społeczności. Zajęcia promowały samodzielne czytanie przez dzieci.
Biblioteka w Lewkowie przeprowadziła zajęcia w Przedszkolu Publicznym w Lewkowie. Jako scenariusz posłużyła książka Angeliki Kuźniak "O Zofii, co zbierała kolory" opowiadająca o wyborach życiowych polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały czytania i opowiadania, zatańczyły krakowiaka, wykonały kolorową makietę Pałacu Lipskich w Lewkowie, która po dziś dzień ozdabia lewkowską bibliotekę oraz doskonaliły czytanie układając słowa nawiązujące do poznanej treści.
Uczestnictwo w konkursie "Moje miejsce-moja wolność!" zostało nagrodzone pakietem książek wydawnictwa Egmont o tematyce niepodległościowej. Książki wzbogacą lewkowski księgozbiór, a kolejna książka z serii z kotylionem, "Złota panna" Joanny Papuzińskiej została już przeczytana i opowiedziana podczas lutowych zajęć w przedszkolu.
Bibliotekarka Magdalena Telega serdecznie dziękuje pani Maksymilianie Pastule oraz dyrekcji przedszkola w Lewkowie za współpracę, a szczególnie za możliwość wykorzystania regionalnych strojów krakowskich do przeprowadzenia zajęć.