Lewków O niepodległości w Lewkowie

b_154_154_16777215_0___images_stories_nieplewkow_DSC_0287.jpgChoć dzień 11. listopada już za nami, do końca trwającego roku możemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. Czytanie wartościowej literatury jest dobrą okazją do podjęcia tego podniosłego tematu.

Filia biblioteczna w Lewkowie na poniedziałkowych zajęciach, w dniu 3 grudnia, przybliżyła dzieciom temat niepodległości. Zajęcia obejmowały czytanie, taniec oraz zajęcia plastyczne. Czytaliśmy i opowiadaliśmy książkę Angeliki Kuźniak pt." O Zofii, co zbierała kolory", której bohaterka, Zofia Stryjeńska, była utalentowaną malarką, słynącą choćby z malowania strojów ludowych. W czytanym opowiadaniu pojawił się motyw krakowskich strojów regionalnych. Dzięki przychylności pani przedszkolanki, pani Maksymiliany Pastuły, trójka dzieci w kilka minut nałożyła na siebie regionalne stroje krakowskie oraz strój Lajkonika. Nie obyło się także bez zatańczenia krakowiaka. Po sporej dawce ruchu przyszedł czas na zabawy manualne. Zaproponowane zajęcia plastyczne nawiązywały do "zbierania kolorów" omawianego w czytanym wcześniej opowiadaniu, a polegały na barwnym przedstawieniu pałacu Lipskich będącym jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Lewkowie. Zadaniem dzieci było wyklejenie, a także zarysowanie konturów pałacu Lipskich. Powstała zachwycająca praca plastyczna, która ozdabia przedszkole w Lewkowie, a potem upiększy miejscową bibliotekę. Biblioteka w Lewkowie dziękuje dyrekcji przedszkola oraz pani Maksymilianie Pastule za możliwość wykorzystania rekwizytów oraz za współpracę.