Lewków Dzień postaci z bajek w Lewkowie

b_435_289_16777215_0___images_stories_LewMDPB_DSC_0078.jpg

W listopadzie, a dokładnie 5. listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Biblioteka w Lewkowie zaprosiła do swojej siedziby dzieci z miejscowego przedszkola.

Tym razem podczas spotkania nie było tradycyjnego czytania, ale bawiliśmy się wspólnie podczas zabaw nawiązujących do klasycznych bajek, baśni i wierszyków. Na dzieci czekały przedmioty tematycznie powiązane z klasyką literatury dziecięcej, a zadaniem przedszkolaków było odgadnięcie z jaką baśnią lub postacią literacką powiązany jest rekwizyt. Wśród literackich "gadżetów" znalazły się m.in: miód, czarodziejska różdżka, wiklinowy koszyk, mleko, lusterko, orzech, jabłko, dynia, okruchy chleba, trzy kubki różnej wielkości oraz trzy łyżki różnej wielkości, krzesełko, świnka, pierniczki, krasnal, karty do grania, papierowa chusteczka, tasiemka, buraczek, moneta dwuzłotowa, paczka grochu i paczka maku oraz jeszcze inne. Niektóre rekwizyty sprawiły dzieciom nieco trudności, ale wspólnymi siłami udało się odgadnąć bajkowe powiązania.
Po zagadkach przyszedł czas na żmudne zajęcie manualne. Każde dziecko, zarówno chłopiec, jak i dziewczynka, mogło poczuć się jak bajkowy Kopciuszek podczas przebierania kolorowego ryżu. Wszyscy w ciszy wybierali i porządkowali kolorami swoje ziarenka. Jednak współczesne Kopciuszki aż tak bardzo nie narzekały na swój ciężki los. Po uśmiechach dzieci było widać, że takie literackie zabawy bardzo przypadły im do gustu:-)))