Lewków "Gębolud" w lewkowskiej bibliotece

b_464_308_16777215_0___images_stories_gibolud_DSC_0834.jpgW ramach projektu "Wędrówki literackie w czasie i przestrzeni" w bibliotece w Lewkowie odbyły się zajęcia literacko-plastyczne.

Na zajęcia przybyły dzieci z Zespołu Szkół w Lewkowie pod opieką pani Arletty Kryś. Pracowaliśmy na bazie książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt." Gębolud". Gębolud, tytułowy bohater, był złym czarownikiem; tak naprawdę jednak był czarownikiem nieszczęśliwym, niezadowolonym z życia, bojącym się śmieszności dlatego, że dawno zapomniał o swoich pięknych marzeniach. A o czym marzył Gębolud? Marzył o tym, aby zamiast mieszać śmierdzące mazidła, mógł opiekować się swoimi różami, a z ich pachnących płatków robić konfitury i olejek różany. Przebieg zajęć nawiązywał do treści przeczytanej książki. Dzieci mogły spróbować prawdziwej różanej konfitury, poznać jej smak; podziwiały piękne papierowe róże wykonane przez panią Teresę Stodolną z Koła Gospodyń Wiejskich w Czekanowie i podarowane bibliotece, a później wykonały prace plastyczne. Dzieci chętniej wykonywały rysunek dobrego Gęboluda, który stał się uczynnym, miłym i schludnym miłośnikiem różanych ogrodów.