Lamki Andrzejki w bibliotece w Lamkach

b_585_387_16777215_0___images_stories_wrozby_10.jpg

Ostatni listopadowy dzień zaciągnął uczniów Szkoły Podstawowej w Lamkach do biblioteki, aby mogli wspólnie włączyć się do zabawy andrzejkowej.

Na początku uczestnicy zapoznali się z tradycją wróżb andrzejkowych, jak wyglądał ten wieczór za czasów naszych dziadków oraz kim był św. Andrzej. Po tym teoretycznym wstępie, uczniowie przeszli do samodzielnego wykonywania wróżb. Pierwszą z nich, chyba najbardziej popularną, było lanie wosku przez dziurkę od klucza. Każdy uczestnik po wykonaniu tej czynności, obserwując cień woskowej figury, mógł się dowiedzieć co go czeka w następnym roku. Odczytywanie znaczenia figur wymagało nieco wysiłku, ale przerosły go radość i fantazja. Następny etap wróżb andrzejkowych polegał na ustawianiu butów w kierunku drzwi. Skutkowało to ogromnym śmiechem i ekscytacją, ponieważ uczestnicy dowiedzieli się, który z nich pierwszy weźmie ślub. Chcąc poznać sekretne imię przyszłego partnera, trzeba było przebić wielkie czerwone serce, na którego odwrocie były wypisane imiona. Na andrzejkowej zabawie nie zabrakło magii, radości, wielu przeżyć i emocji. Okazał się wyjątkowym spotkaniem towarzyskim i udaną rozrywką.