Aktualności Spotkania autorskie Spotkanie z Cezarym Żakiem

b_447_339_16777215_0___images_stories_zakus_DSC_2980.jpgOtwarte, szczere, zabawne, a czasami nawet kontrowersyjne było spotkanie z Cezarym Żakiem w gorzyckiej bibliotece.

Blisko 120 osób przybyło do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich w piątkowe popołudnie, 19 maja, na spotkanie z wybitnym polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym – Cezarym Żakiem.
Początki aktorstwa, praca przed kamerą i na deskach teatru, życie prywatne, a nawet... dieta czy stosunek do kościoła były tematami poruszanymi podczas rozmowy z panem Cezarym, którą prowadził dyrektor GBP, Dariusz Pryczak.
Aktor rozpoczął od wspomnienia kultowego serialu „Miodowe lata", dzięki któremu „wypłynął" na szerokie wody. I choć serial zniknął z anteny 12 lat temu, to wciąż osoba Cezarego Żaka kojarzona jest z postacią Karola Krawczyka.
Obserwowanie ludzi i otoczenia, to taktyka Cezarego Żaka na „wchodzenie" w rolę, w którą ma się wcielić. Tak też było z „Ranczem", w którym aktor od ponad 10 lat grał podwójną rolę wójta (po części będącej odzwierciedleniem samego stryja pana Cezarego, który piastował przez kilka lat stanowisko sołtysa) i księdza (którego wykreował dzięki bacznemu podglądaniu różnych duchownych). Według pana Cezarego, to praca ze świetnymi ludźmi i realistyczny scenariusz przyczyniły się do ogromnego sukcesu serialu.
Obecnie Cezary Żak związany jest z warszawskimi Teatrami Fundacji Krystyny Jandy Polonia i Och-Teatrem, gdzie grywa blisko 150 spektakli rocznie. Choć teraz grywa wyłącznie w tetrze, to nie ukrywa, że woli pracę przed kamerą, która – zdaniem aktora – jest łatwiejsza i pokazuje więcej emocji.
Aktor opowiedział również o innych swoich rolach, z którymi jest mniej kojarzony szerszej publiczności, a także o pracy w roli reżysera. A wszystko przeplatane zabawnymi anegdotami i dowcipem.
Choć artysta na co dzień szanuje prywatność i stroni od celebryckich imprez oraz brylowania na czerwonym dywanie, to w trakcie spotkania zdradził nam kilka prywatnych sekretów – m.in. dotyczącymi małżeństwa, córek czy... odchudzania. Cezary Żak znany jest bowiem ze swojej spektakularnej przemiany – w ciągu trzech lat udało mu się schudnąć aż 30 kg. Jak przyznaje sam aktor, była to ciężka „walka", a sukcesu nie można przypisać żadnej cudownej diecie, ale racjonalnemu odżywianiu, wytrwałości i oczywiście ogromnemu wsparciu rodziny. Swoimi doświadczeniami z odchudzania, aktor podzielił się w książce własnego autorstwa pt.: „Moja skuteczna dieta. 12 kroków do dobrej wagi."
Na zakończenie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z artystą i otrzymać pamiątkowy autograf. Podpis Cezarego Żaka „zaistniał" również na specjalnie przygotowanej do tego szybie mieszczącej się w bibliotece.
Po spotkaniu można stwierdzić jedno, Cezary Żak to genialny aktor, ale przede wszystkim przesympatyczny i szczery człowiek.